SUBSERIES

1. Manuscript Materials

Bookmark and Share
Identifier
NFAI.O.00001779
Date
2008 (Date created)
Summary
The manuscript component of the collection (artist files) contains a file for each artist pair with various materials, depending on each pair. This includes the original application for each pair. Applications consist of contact information for the pair; background information (where and from whom each learned the traditional art, what role it plays in their lives); goals and timeline for the proposed apprenticeship, budget; supporting materials (letters of support, collateral material for some pairs such as brochure and program books and newspaper and magazine clippings).  Contractual paperwork includes the signed contract by each master and apprentice; photographic release form. Also included in the administrative files is various correspondence between the pair and ACTA staff. This primarily consists of printed emails detailing changes in the timelines, logistics for the site visit, and information about closing the contract.  There are also field notes and site visit reports.,
1. F-AP08-01 Kawika Keikiali’ihiwahiwa Alfiche, master artist, Hawai’ian hula kahiko, South San Francisco, CA
Eileen Maka Aniciete, apprentice, San Bruno, CA
 
2. F-AP08-02 Yuriko Doi, master artist, Japanese Kyogen theatre, Portola Valley, CA
Lluis Valls, apprentice, San Francisco, CA
 
3. F-AP08-03 John Kloss, master artist, American tap dance, San Francisco, CA
Charles Grant, apprentice, South San Francisco, CA
 
4. F-AP08-04 Weishan Liu, master artist, Chinese guzheng (zither) music, San Francisco, CA
Regina Ngo, apprentice, San Francisco, CA
 
5. F-AP08-05 Gilbert Sanchez Lujan, aka Magu, master artist, Chicano lowrider custom automobile renovation, Ontario, CA
Rey Mora, apprentice, Rancho Cucamonga, CA
 
6. F-AP08-06 Jorge Bonifaz Mijangos, master artist,  Mexican Son Jarocho luthiery. Ventura, CA
Juan Francisco Parroquin, apprentice, Los Angeles, CA
 
7. F-AP08-07 Bahram Osqueezadeh, master artist, Persian santur music, Goleta, CA
Areo Saffarzadeh, apprentice, Goleta, CA
 
8. F-AP08-08 Özden Öztoprak, master artist, traditional Kurdish Zaza Alevi folk music, San Francisco, CA
Berfin Ozsoy, apprentice, San Francisco, CA
 
9. F-AP08-09 Viji Prakash, master artist, South Indian Bharata Natyam dance, Los Angeles, CA
Kasi Aysola, apprentice, Reseda, CA
 
10. F-AP08-10 Nestor Raul Ruiz, master artist, Peruvian Marinera Norteña dance, San Carlos, CA
Stephan Rolf Sester, apprentice, San Carlos
Erika Flores, apprentice
 
11. F-AP08-11 Ernest Siva, master artist, Serrano Big Horn Sheep songs and language, Banning, CA
Arkamez Blankenship, apprentice, Banning, CA
 
12. F-AP08-12 Parasuraman SunderRajan, master artist, South Indian Carnatic violin music, Lake Forest, CA
Kiran Athreya, apprentice, Lake Forest, CA
 
13. F-AP08-13 Arshad Syed, master artist, North Indian Hindustani tabla music, Fremont, CA
Vikas Yendluri, apprentice, San Jose, CA
 
14. F-AP08-14 Bounseung Synanonh, master artist, Lao kaen (free-reed bamboo mouth organ) music, Fresno, CA
Monty Bouasone, apprentice, Fresno, CA
 
15. F-AP08-15 Kourosh Taghavi, master artist, Persian setar four-stringed lute) music, San Diego, CA
Emad Borjian, apprentice, Novato, CA
 
16. F-AP08-16 Sam Weber, master artist, American rhythm tap dance, San Francisco, CA
Tal Oppenheimer, apprentice, Berkeley, CA
 
17. F-AP08-17 Ian Whitelaw, master artist, Scottish Great Highland bagpipe music, Redondo Beach, CA
Earl Braten, apprentice, Tracy, CA
 
18. F-AP08-18 Ju Yang, master artist, White Hmong tiab dawb (hand-pleated ceremonial hemp skirt), Fresno, CA
Pao Ge Vue, apprentice, Fresno, CA
 
19. F-AP08-19 Ying Yang, master artist, White Hmong paj ntaub (reverse appliqué and embroidered story cloths, pronounced “pan dau”), Signal Hill, CA
Xong Lee, apprentice, Riverside, CA
Creator and/or Contributor
Sherwood Chen (creator), Kawika Keikiali'ihiwahiwa Alfiche (artist), Eileen Maka Aniciete (artist), Yuiko Doi (artist), Lluis Valls (artist), John Kloss (artist), Charles Grant (artist), Weishan Liu (artist), Regina Ngo (artist), Gilbert Sanchez Lujan (artist), Rey Mora (artist), Jorge Bonifas Mijangos (artist), Juan Francisco Parroquín (artist), Bahram Osqueezadeh (artist), Areo Saffarzadeh (artist), Ozden Oztoprak (artist), Berfin Ozsoy (artist), Viji Prakash (artist), Kasi Aysola (artist), Nestor Raul Ruiz (artist), Stephan Rolf Sester (artist), Erika Flores (artist), Ernest Siva (artist), Arkamez Blankenship (artist), Parasuraman Sunderrajan (artist), Kiran Athreya (artist), Arshad Syed (artist), Vikas Yendluri (artist), Bounseung Synanonh (artist), Monty Bouasone (artist), Kourosh Taghavi (artist), Emad Borjian (artist), Sam Weber (artist), Tal Oppenheimer (artist), Ian Whitelaw (artist), Earl Braten (artist), Ju Yang (artist), Pao Ge Vue (artist), Ying Yang (artist), Xong Lee (artist)
Extent
19 (folders)
Language
Dialects)
Materials Designation
administrative materials
Related Entities:
Sherwood Chen (creator)
Kawika Keikiali'ihiwahiwa Alfiche (artist)
Eileen Maka Aniciete (artist)
Yuiko Doi (artist)
Lluis Valls (artist)
John Kloss (artist)
Charles Grant (artist)
Weishan Liu (artist)
Regina Ngo (artist)
Gilbert Sanchez Lujan (artist)
Rey Mora (artist)
Jorge Bonifas Mijangos (artist)
Juan Francisco Parroquín (artist)
Bahram Osqueezadeh (artist)
Areo Saffarzadeh (artist)
Ozden Oztoprak (artist)
Berfin Ozsoy (artist)
Viji Prakash (artist)
Kasi Aysola (artist)
Nestor Raul Ruiz (artist)
Stephan Rolf Sester (artist)
Erika Flores (artist)
Ernest Siva (artist)
Arkamez Blankenship (artist)
Parasuraman Sunderrajan (artist)
Kiran Athreya (artist)
Arshad Syed (artist)
Vikas Yendluri (artist)
Bounseung Synanonh (artist)
Monty Bouasone (artist)
Kourosh Taghavi (artist)
Emad Borjian (artist)
Sam Weber (artist)
Tal Oppenheimer (artist)
Ian Whitelaw (artist)
Earl Braten (artist)
Ju Yang (artist)
Pao Ge Vue (artist)
Ying Yang (artist)
Xong Lee (artist)